Ha szeretnétek kicsit közvetlenebb módon beszélgetni, tapasztalatot cserélni, ismerkedni mindazokkal, akiket szintén érdekel a Kanadába vándorlás kérdése vagy az itteni élet maga, akkor csatlakozzatok az újonnan megalakult Hello Kanada Klubokhoz!
Az iwiw-en és a Facebookon vagyunk jelenleg elérhetők.
Reméljük, a klubok által még több információ cserél majd gazdát, ahol beszélgetéseket is indíthattok egy-egy titeket érdeklő témával kapcsolatban! :)
Kanadában az oktatási rendszert tartományi szinten kezelik, így attól függően, hol élünk, más és más lehet az iskolák struktúrája, az oktatás nyelve és maga a tananyag is. A tartományi rendszerben "iskolaszékek" (school boards) működnek, amelyek az alájuk tartozó iskolák programját meghatározzák, a tartományi iránynak megfelelően.
De vegyük sorba a lehetőségeket:
Legtöbben a gyermek egyéves koráig maradnak otthon "parental leave" címszó alatt, hiszen eddig, vagyis 50 hétig jár a gyes/gyed, nevezzük, aminek akarjuk (parental benefits) - bizonyos előfeltételek mellett, természetesen.
Ezután a következők állnak rendelkezésünkre (zárójelben a francia megfelelők): - Childcare Centres (Centres de la petite enfance): 0-5 éves korig, min. 7 gyerek van egy csoportban
- Daycare Centres (Garderies): 0-12 éves korig, min. 7 gyerek egy csoportban
- Home Childcare Providers (Services de garde en milieu familial): valakinek a saját otthonában külön erre a célra kialakított rész, 0-12 éves korig, max. 9 gyerek
Ezeket tartományi szervek ellenőrzik, jelenleg óránként 7 dolláros napidíjjal működnek (Qc) - egyetlen hátrányuk, hogy ezek valamelyikébe születni kell... A legtöbb várandós kismama még a gyermek nemét sem tudja, amikor várólistára íratja a születendőt, hogy úgy 2-3 éven belül legyen is belőle hely...
Itt is működnek a kapcsolatok természetesen, ha valakit ismerünk, máris fényesebb a jövő. Ha mégsem, akkor még mindig találunk magánovikat, ahol viszont 20-30 dolláros díjakat kell naponta kifizetni.
Az iskolakötelezettség 6-16 éves kor között tart. Quebecbe igyekvőknek nem árt szokni a gondolatot, hogy a kiskorú francia nyelven fog tanulni, úgyhogy vagy mi is vele tanulunk vagy soha nem fogjuk tudni, tényleg megírta-e a házit... (Ez természetesen csak a köziskolákba járókra vonatkozik, jópénzért angol nyelvű magániskolába is írathatjuk csemeténket). A tanév a hazaihoz hasonlóan szeptembertől júniusig tart.
Az alapfokú iskola (Elementary / Primary) 6 év, ezt követi 5 év általános középfokú iskola (High school vagy secondary - kb. otthoni gimi) - ha a gyermek nem akar orvos/ügyvéd/stb lenni, akkor a 3-ik év végén/után átmehet szakképzésbe (vocational vagy trade school), ahol 1-2 év alatt szakmát szerezhet.
Quebecben innentől (befejezett high school) kezdve választhatunk, hogy angol vagy francia nyelven folytassa az aprónép a tanulmányokat: a Cégepekben választhatjuk a kétéves egyetemi előkészítő programot vagy a hároméves szakmai képzést (olyan, mint otthon a szintén érettségi utáni 1-2 éves programok, pl. fogtechnikai asszisztens).
Az egyetemeken a szokásos 3-5 éves alapprogram elvégzése után Bachelor's címet kapunk (vagy 1-2 év után "certificate-et"), ezt követheti az általában 2-éves Master's képzés, ami után még egy min. 3-éves doktori képzésben is részt vehetünk.
Et voila, már meg is volnánk.
A tankötelezettség ideje alatt (tehát gyakorlatilag a középiskola végéig) a tanulmányok "ingyenesek", az egyetem viszont már nem, súlyos pénzeket kell kifizetni kurzusonként. Nagyon sok diák dolgozik részmunkaidőben 16 éves korától, hogy egyrészt megengedhesse magának azokat a dolgokat, amikre a szülők már csak ingatják a fejüket, másrészt pénzt tegyenek félre a későbbi egyetemi tanulmányokra.
A szülők oldaláról az adómentes* RESP a megoldás (Registered Education Savings Plan), ahol minden félretett dollárhoz 20%-ot hozzátesz az állam, max. 5000 dollárig évente. * adómentes: amíg a kiskorú el nem kezdi felsőfokú tanulmányait és elkezdi megcsapolni a készletet. Ekkor azonban ő adózik utána.
Itt található egy lista a kanadai egyetemekről: http://www.canadian-universities.net/
Azoknak egyébként, akik otthoni felsőoktatásból jönnének át ide egy kis "tapasztalatcserére", körülnézni, hogy is mennek a dolgok stb., azt javasolnám, hogy elsősorban az egyetem/főiskola HÖK-irodájában (vagy hogy hívják ezeket mostanában) érdeklődjenek a külföldi ösztöndíjakkal, lehetőségekkel kapcsolatban.
Érdemes a Magyar Ösztöndíj Bizottság kiírásait figyelni és a www.osztondij.lap.hu-n és a http://kanadai-osztondijak.lap.hu -n is remek ötleteket kaphattok.
Ha valami specifikus témában kutattok, akkor tudjátok, melyek azok az egyetemek, kutatóintézetek, ahol esetleg állást is kaphattok. Nem szeretnénk senkit sem hamis álmokban ringatni: az ösztöndíjas tartózkodás is lehet nagyon költséges, de vszínűleg még mindig jobban jöttök ki, mint egyszerű "külföldi diákként".
Ha a Bevándorlási Minisztérium honlapját végignézitek diákvízum témakörben, akkor láthatjátok, hogy van lehetőség a tanulmányok végeztével Kanadában maradni, de szigorúan ellenőrzik ezt is (mint mindent). Hivatalos infó a diákvízumokkal kapcsolatban a CIC-n: ITT
A magyar diplomák elismertetése: kacifántos folyamat... Quebecben nemcsak az érettségi bizonyítványt, diplomát és fordítását kérik be hozzá, hogy aztán eldönthessék, valóban milyen szintnek felelnek meg tanulmányaink, hanem - egyetemi tanulmányok esetén - a leckekönyvet is, kurzusleírással megspékelve. Erről ITT bővebben.
Ha van rá lehetőségünk, ezt még elutazásunk előtt szerezzük be, később ugyanis csak rémálomként fogjuk emlegetni azt az időszakot, amikor a TO összes dolgozójával beszélünk a nap különböző szakaiban és gyakorlatilag senki semmit nem tud, de nem is akar...
Itt további nagyon hasznos infók találhatók: Education in Canada